Program CAP v vrtcu

Letos smo v vrtcu začeli izvajati program CAP za preventivo nasilja in zlorabe otrok. Je del programa NEON – Varni brez nasilja. Cilj tega programa je krepiti varovalne dejavnike otrok, da bi se znali in zmogli ustrezno odzvati in da bi bili varni pred nasiljem, zlorabo. Enkrat tedensko smo predšolske otroke iz Gabrovke in Dol zbrali skupaj in v prijetnem vzdušju izvajali delavnice. Na delavnicah smo se veliko pogovarjali, igrali in presojali kaj je prav in kaj narobe. Krepili smo naše samozaščitniške veščine: reci »ne«, pojdi stran, uporabi poseben samozaščitniški krik, povej nekomu od odraslih. Naučili smo se, da imamo tri posebne pravice, biti: VARNI, MOČNI  in SVOBODNI.

Upamo, da smo otroke ozavestili o ravnanju v določenih situacijah in da so se se otroci naučili, kako se zaščititi, kako obvarovati svoje tri posebne pravice, ki jih imajo.

Eva Poklar in Tadeja Pene