BARVNA JESEN IN MANDALE pri Pikapolonicah

Kadar nas preseneti slabo vreme, si  čudovite jesenske barve lahko pričaramo tudi v igralnici. Dan postane lepši, čeprav je zunaj turobno, megleno, deževno. Jesenski plodovi, vejice in listi, ki smo jih nabrali in jih imeli za prepoznavanje, poimenovanje in razvrščanje, so nam zelo prav prišli pri ustvarjanju jesenskih mandal.

Beseda mandala izhaja iz staroindijskega jezika in pomeni krog. V krogu so okoli središča razporejeni liki, figure in znaki. Mandala je že od nekdaj služila kot pripomoček pri osredotočanju, meditaciji, osebnostno zrelostnem procesu, zaščiti in zdravljenju. Tudi v vsakdanjem življenju smo obdani z mandalami: pajčevina, polž, deblo, prerezano jabolko, oko, snežinka, cvetlica, ptičje gnezdo, dežnik, poslikana cerkvena okna… Mandala nam pomaga, da vzpostavimo stik s seboj in svetom. Ljudje potrebujemo simbole, da se zavemo, da zares živimo. Če želimo zaživeti v harmoniji, moramo ponovno najti stik s samim seboj in se naučiti, kako slišati svoj notranji glas.

Najprej smo se srečali z ustvarjanjem »prijateljskih mandal«, ob instrumentalni umirjeni glasbi. Že te so nas navdušile, povezale, umirile. Še več individualnega ustvarjanja pa so otroci pokazali, ko so dobili pred sabo kup listja, plodov, vejic, … Na tleh so nastajale raznolike jesenske mandale. Kasneje so jih še  risali  in lepili iz semen. Otroke je ustvarjanje zelo navdušilo, umirilo, šli so v svoj notranji otroški ustvarjalni svet.

Mandala prijateljstva
Ustvarjanje jesenskih mandal